Denní světlo je pro člověka velmi důležité. Ovlivňuje jeho biorytmy, má vliv na jeho náladu. Právě proto je nutné věnovat pozornost měření denního osvětlení již před realizací stavby. Následné zjištění nevyhovujících podmínek a jejich úprava je občas technicky těžko řešitelná a vždy finančně náročná.
V prostoru, který je světelně nevyhovující není možné (z legislativního hlediska) vykonávat trvalou činnost. Když pomineme zákonné podmínky, špatně osvětlený prostor má velký vliv na bezpečnost práce i produktivitu lidí. Chybějící denní světlo pak doplňuje umělé osvětlení, které má vliv na provozní náklady.
>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<
Jak, kdy a kdo měří denní osvětlení
Denní osvětlení se měří jak v novostavbách, tak v objektech v užívání, pro zlepšení stávajících podmínek. Zjištěné hodnoty denního osvětlení jsou podkladem pro výpočet umělého osvětlení nutného pro dosažení světelné pohody či splnění zákonných podmínek.
Samotné měření denního osvětlení lze provádět pouze za přesně daných venkovních podmínek. Tj. například rovnoměrně zatažená obloha bez srážek. Protože tyto podmínky nastávají pouze několikrát do roka, je samotné měření doplněno o výpočty.
Měření umělého i denního osvětlení provádí akreditované firmy za pomoci speciálních přístrojů. Tyto přístroje musí splňovat normy a musí být pravidelně kalibrovány.
Normy pro měření osvětlení
- ČSN 36 0011-1 – Měření osvětlení vnitřních prostorů – Část 1: Základní ustanovení
- ČSN 36 0011-2 – Měření osvětlení vnitřních prostorů – Část 2: Měření denního osvětlení
- ČSN 73 0580-1 – Denní osvětlení budov – Část 1: Základní požadavky
Výstupem měření denního osvětlení je Protokol o měření (Zpráva o měření). Většinou obsahuje popis a označení vnitřního měřeného prostoru, informaci o rozměrech prostoru, jeho funkci a vlastnostech, detail osvětlovacích otvorů, jejich rozmístění a popis použitých materiálů a současný stav, čas měření, informaci o měřicích přístrojích, popis způsobu měření, údaje o okolnostech ovlivňujících měření (teplota, stínění, počet užívajících person,…), rozmístění měřících bodů a závěrečné hodnocení.
K čemu měření slouží?
Měření denního osvětlení slouží prioritně ke zjištění stávajícího stavu přirozeného osvětlení a nutnosti doplnění umělého osvětlení tak, aby byly splněny optimální světelné podmínky.
Měření intenzity osvětlení je u některých typů staveb a pracovišť povinné pro splnění hygienických norem.
Potřebujete změřit denní osvětlení svého objektu?
Najdete nás ve svém kraji:
Měření osvětlení Blatná
Měření osvětlení Český Krumlov
Měření osvětlení Dačice
Měření osvětlení Jindřichův Hradec
Měření osvětlení Kaplice
Měření osvětlení Milevsko
Měření osvětlení Písek
Měření osvětlení Prachatice
Měření osvětlení Vimperk
Měření osvětlení Soběslav
Měření osvětlení Strakonice
Měření osvětlení Tábor
Měření osvětlení Třeboň
Měření osvětlení Vodňany
18.07.2018